JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ – TINERET – Maramureșeanul Ștefan Gherghel a terminat pe locul 53 din 79 de sportivi în proba de schi fond clasic (7,5 km)

0
113

SCHI FOND – JOCURILE OLIMPICE 2024. În această dimineață, la ora 6.00 (ora României – este o diferență de fus orar de 7 ore între România și Coreea de Sud), fondistul maramureșean Ștefan Paul Gherghel (16 ani, CSȘ Baia Sprie) s-a clasat pe locul 53 din cei 79 de sportivi care au luat startul în ultima probă individuală de schi fond (7,5 kilometri clasic) a Jocurilor Olimpice de Iarnă pentru Tineret 2024, competiție desfășurată în Republica Coreea (Coreea de Sud).

Gherghel a încheiat cu timpul de 23 de minute 28 de secunde și 6 sutimi, la 3 minute 41 de secunde și 4 sutimi de câștigător (germanul Jakob Elias Moch – proba de fond clasic a fost dominată de sportivii din Germania). Sportivul băimărean, legitimat la CSȘ Baia Sprie și component al lotului olimpic al României, era poziționat pe locul 57 după primul sfert (la 1,7 km, cu timpul 5:27,1), pe locul 54 la jumătatea cursei (la 3,8 km, cu 11:17,2), pe locul 55 la treimea cursei (la 5,5 km, cu 17:30,5) și pe locul 53 la final (la 7,5 km, cu 23:28,6).

Medaliații probei au fost germanii Jakob Elias Moch (medalie de aur), Jonas Mueller (medalie de argint) și francezul Quentin Lespine (medalie de bronz).

În proba feminină, reprezentanta României, Pall Boglarka (16 ani, CSȘ Gheorghieni) a încheiat proba de 7,5 km clasic pe locul 47 din 78 de particinate, la 4 minute 24 de secunde și 1 sutime de câștigătoare (finlandeza Nelli-Lotta Karppelin). Probele de schi fond de la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret 2024 (sprint liber 1,5 km și 7,5 km clasic) s-au desfășurat la Alpensia Biathlon Centre din Pyeongchang (Republica Coreea / Coreea de Sud), proba clasică fiind organizată pe un traseu cu o diferență maximă de nivel de 33 de metri

România a câștigat o singură medalie, de bronz, prin Mihaela Alexia Anton, la monobob, având și 9 clasări în primele 10 locuri (la skeleton, sanie, monobob și biatlon – ștafeta mixtă). România se clasează pe locul 30 în clasamentul pe medalii, împreună cu Spania și Brazilia – doar 32 de țări din cele 81 participante au câștigat vreo medalie. Pe locul 1 la numărul total de medalii este Germania, cu 18 medalii, urmată de Italia și Franța cu câte 17, iar pe locul 1 la medalii de aur este Italia, cu 11 medalii de aur câștigate până acum.

Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret 2024 se încheie miercuri, 1 februarie, la ora 13.30 (ora României) fiind programată Ceremonia de închidere, la Gangneung Olympic Park.

* Foto: @ Comitetul Olimpic și Sportiv Român