ÎNFRÂNȚI ÎN THRILLER – Explorări pierde primul meci la Baia Mare din actuala ediție de campionat: înfrânți de constănțeni, după 5 seturi și 2 ore de joc

0
138

LIGA I – VOLEI MASCULIN. Luni, 23 octombrie 2023, în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare, în meci contând pentru etapa a 2-a a Ligii I la volei masculin (Divizia A1), Știinta Explorari Baia Mare a pierdut, cu 2-3 (26-24, 18-25, 22-25, 25-21, 13-15), partida cu CSM Constanța Volei. Meciul, arbitrat de Tudor Pop din Cluj-Napoca (principal) și Ionuț Buciu din Zalău (secund), a fost primul meci al băimărenilor pe teren prorpiu în actuala ediție de campionat, dar și cel care a încheiat etapa.

După un prim set câștigat în prelungiri de băimăreni, după o revenire fantastică pe final de set, de la 17-121, Explorări cedează următoarele două seturi (cu 18-25 și 22-25), dar reușește să egaleze situația după setul 4 (25-22), ducând meciul în decisiv, unde a condus până spre final, cu 12-10, dar a pierdut la o diferență minimă (13-15), oaspeții adjudecându-și victoria. Explorări câștigă totuși 1 punct în urma acestui meci încheiat după 2 ore și 11 minute.

Statistica parametrilor tehnici edificatori indică faptul că gazdele au pierdut meciul (unul foarte echilibrat), în faza blocajelor decisive, unde a existat cea mai mare diferență dintre adversari (Explorări vs. Constanța): atacuri decisive 58-54, ași (puncte direct din serviciu) 7-6, blocaje decisive 5-13, puncte pe greșeala adversarului 34-37.

Pentru Explorări au punctat Ramirez Pita (28 de puncte), Bălai (11 puncte), Silvășan-Pașca și David (câte 9 puncte), Cheagă (8 puncte), Santos (3 puncte), Wojtylla și Catrina (câte 1 punct). De la oaspeți s-au remarcat Dinculescu (19 puncte), Vidoni (17 puncte), Druță (15 puncte), St. Jean (8 puncte), Grigore și Arquez (câte 7 puncte).

În urma celei de-a doua înfrângeri, Explorări ocupă locul 8 în clasament, cu 1 punct, și în etapa următoare joacă în deplasare, un meci dificil, cu SCMU Craiova (echipă neînvinsă, clasată pe locul 5).

* Foto: @Știința Explorări Baia Mare