FOTBAL – În Cupa României, Progresul Șomcuta Mare a învins echipa de Liga a 5-a din Lăpușul Românesc și s-a calificat în turul II

0
398

REZULTATE CUPA ROMÂNIEI 2021-2022. În prima etapă națională a Cupei României 2021-2022, au intrat în joc două echipe maramurșene: ASCF Lăpușul Românesc (Liga a 5-a, câștigătoarea etapei județene) și Progresul Șomcuta Mare (Liga a 3-a). Cele două echipe au jucat între ele, criteriul de împerechere stabilit de FRF pentru această fază a competiției fiind cel geografic. Meciul, disputat miercuri, 28 iulie 2021, pe stadionul din Târgu Lăpuș.

Echipa de ligă superioară, Progresul Şomcuta Mare, s-a impus prin golurile marcate în repriza a doua de Cristian Raicu (min. 49) și Radu Negrean (min. 57), calificându-se în turul 2 al competiției. ASCF Lăpuşul Românesc – Progresul Şomcuta Mare: 0-2 (0-0), au marcat / Cristian Raicu (min. 49), Raul Negrean (57

În turul 1 al acestei ediții a Cupei României au fost înscrise 82 de echipe (34 de cluburi calificate din faza pe județ şi 48 din Liga 3), însă din cele 41 de partide stabilite de FRF pe criteriu geografic s-au disputat doar 38, în 3 jocuri câștigătoarea stabilindu-se la “masa verde” (s-au calificat fără joc, după ce adversarele au declarat forfait s-au n-au putut îndeplini condițiile de desfășurare impuse de regulament, Recolta Gheorghe Doja, CSM Alexandria și Avântul Periam).

Turul II al Cupei României va avea loc în 11 august 2021. În turul II se vor disputa 38 de meciuri – vor participa 76 de echipe: cele 41 de echipe calificate din faza I, şi altele 35 din Liga 3.

Iată rezultatele complete ale primului tur al Cupei României 2021-2022 (echipele accentuate s-au calificat în turul II):

Armata Aurul Brad – CS Hunedoara: 4-5

ACS Poli Timişoara – CSM Deva: 3-6 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)

ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş: 0-2

CS Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii: 1-2

Gloria Lunca Teuz Cermei – Lotus Băile Felix: 1-3

Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea: 2-1

Sportul Beclean – Someşul Dej: 1-3

ACS Floreşti – Sănătatea Cluj: 2-5 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)

Inizio Focşani – KSE Târgu Secuiesc: 4-2

Dunărea Ciocăneşti – Înainte Modelu: 6-5 după lovituri de la 11 m (2-2 după 90 și 120 de minute)

CS Făurei – Agricola Borcea: 5-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute)

CS Brăneşti – CS Tunari: 0-2

ASCS Petrolul 95 – Flacăra Moreni: 4-6 după lovituri de la 11 m (2-2 după 90 și 120 de minute)

CS Cârcea – Petrolul Potcoava: 1-0

Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti: 1-3

Sparta Râmnicu Vâlcea – Flacăra Horezu: 1-3

Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani: 1-3

Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam: 0-3 (la ”masa-verde”, gazdele nu și-au reluat pregătirea și nu s-au prezentat la meci)

Maxima Hobaia – CSM Alexandria: 0-3 (la ”masa verde”, gazdele nu au avut ambulanță, medic și viză medicală pe carnetele jucătorilor).

Înfrăţirea Jilavele – Recolta Gheorghe Doja:  0-3 (la ”masa verde”, gazdele nu au avut al doilea medic).