AU CÂȘTIGAT – O nouă victorie devastatoare a campioanei Știința, după ce le-a marcat adversarilor… 14 eseuri și 90 de puncte

0
176

LIGA I – RUGBY. Sâmbătă, 2 septembrie 2023, pe Arena Zimbrilor din Baia Mare, în meci contând pentru etapa a 4-a a Fazei a II-a a Ligii I la rugby, CSM Știința Baia Mare a învins categoric, cu 90-9 (40-9), RC Bârlad. Meciul, arbitrat la centru de Andrei Ballok, a fost dominat într-o manieră covârșitoare de campioana en-titre, echipa băimăreană reușind în acest meci să le înscrie modeștilor adversari 14 eseuri.

Antrenorul Paul Rusu (care substituie lipsa principalului Eugen Apjok, antrenor și al echipei naționale) a început partida cu următorul 15: Sandro Zubashvili, Levan Papidze, Revazi Dugladze, Mihai Dico, Silviu Grădinaru, Andrei Schutz, Alexandru Alexe (cpt.), Beka Bitsadze, Alexandru Țiglă, Nikau McGregor, Darin Onț, Sione Fakaosilea, Mihai Lămboiu, Adrian Apostol, Alexandru Harasim. Greutatea celor două grămezi: 822 kg (Știința) vs. 848 kg (Bârlad).

Știința a deschis scorul încă din min. 2, eseul dând startul unei suite de 14 încercări reușite pe parcursul meciului pe care l-au dominat într-o manieră categorică, diferența de valoare dintre cele două loturi fiind covârșitoare, chiar dacă de la băimăreni lipsesc accidentații, precum și cei 5 jucători aflați în lotul României care a făcut deplasarea la Cupa Mondială din Franța. La final, raportul punctelor marcate: 14-0 la eseuri (6 în prima repriză și 8 în repriza a doua, 10 dintre acestea fiind transformate) – oaspeții au punctat în prima repriză, din 3 lovituri de pedeapsă. Scor final: 90-9 (40-9).

Cele 14 eseuri ale băimărenilor au fost marcate de Mihai Lămboiu, Revazi Dugladze, Darin Onț și Nikau McGregor (câte 2), Sandro Zubashvili, Levani Papidze, Mihai Dico, Silviu Grădinaru, Alexandru Țiglă și Alexandru Harasim (ultimul fiind declarat Jucătorul meciului). 10 din cele 14 eseuri au fost transformate de Alexandru Harasim (8), Mihai Lămboiu și Luca Nichitean (câte 1). Punctele oaspeților au fost marcate din 3 lovituri de pedeapsă transformate de Eduard Crăescu.

În etapa următoare (a 5-a), Știința Baia Mare, care domină Grupa A, joacă, la 16 septembrie 2023, în deplasare, cu RC Gura Humorului.

* Foto: CSM Știința Baia Mare