VOLEI – Explorări Baia Mare câștigă și cu Unirea, la Dej, și urcă pe locul 7 în prima divizie

0
225

DIVIZIA A1. Sâmbătă, 10 aprilie 2021, în a treia etapă a Grupei valorice 5-8, Unirea Dej a fost învinsă în minim de seturi, cu 3-0 (24-26, 11-25, 18-25), pe teren propriu, de Explorări Baia Mare, echipă care se întoarce de la Dej cu 2 victorii (Unirea Dej și U. Cluj) și o înfrângere (cu Dinamo București). În urma victoriei, cumulată cu înfrângerea previzibilă (3-0) a celor de U. Cluj de Dinamo, băimărenii urcă pe locul 7, cu 24 de puncte (cu 1 mai mult decât clujenii).

Un meci cu un prim set extrem de disputat, în care s-a mers cap la cap în prima treime (9-9), apoi gazdele se distanțează la 17-13, dar băimărenii pornesc în cursa de urmărire și egalează la 20, reușind să întoarcă setul de la 24-23 și să se impună. Setul 2 a fost cel mai scurt al meciului, doar 20 de minute le-a trebuit băimărenilor pentru a-l câștiga (9-5, 17-7,  21-9, 24-10, 25-11). În fine, cel de-al treilea set a fost și cel al victoriei obținute de oaspeți, care s-au distanțat, din nou, în cea de-a doua parte la 10 puncte (20-10) și au închiat ostilitățile după 25 de minute (25-18).

Băimărenii au avut un atac mai bun (36-31 la puncte obținute din atacuri decisive, un blocaj superior (8-4 la puncte obținute din blocaj) și serviciu mai eficient (6-1 la ași). De asemenea, băimărenii au oferit adversarei 17 puncte din erorile proprii, mai puține decât dejenii (26 de puncte).

De la Explorări au punctat: Andrei Dan Butnaru (17 puncte), Robert Țuțea (9 puncte), Mihnea Talpă (8 puncte), Dragoș Răileanu (7 puncte), Dan Silvășan-Pașca (5 puncte), Veniamin Iona Aldea (4 puncte). De la gazde, s-au remarcat croatul Ante Giljanović (9 puncte), Paul Tudor Magdaș (8 puncte), Bela Florian Bartha și Darius Cătălin Câmpean (câte 7 puncte).

Următorul turneu din grupa valorică 5-8 este programat în 15-17 aprilie 2021, la București, când băimărenii vor juca, în ordine, cu Dinamo (gazda turneului), U. Cluj și Unirea Dej.

Clasament – Grupa valorică 5-8

1. Dinamo: 53 puncte
  2. Unirea Dej: 33 puncte
  3. CS Ştiinţa Explorări Baia Mare: 24 puncte
  4. CS „U” Cluj: 23 puncte.