TOP SPORT MARAMUREȘ 2023 – Cea mai bună echipă din Maramureș, Știința Baia Mare (rugby): 7 tinere handbaliste desemnate „Cel mai bun sportiv din Maramureș” în acest an

0
653
Știința Baia Mare

CEI MAI BUNI SPORTIVI 2023. În clasamentul privind cei mai buni sportivi ai anului 2023 din Maramureș, întocmit de instituția publică județeană abilitată (Direcția Județeană de Sport Maramureș) conform grilei de punctaj elaborate de Ministerul Sportului (actuala Agenție Națională pentru Sport), titlul de Cel mai bun sportiv (la sporturi olimpice) le-a revenit, detașat, unor tinere handbaliste de la CSȘ 2 Baia Mare, campioane naționale la Juniori 1 în acest an și vicecampioane europene de tineret (U19) cu naționala României.

 

La categorie Echipe, Cea mai bună echipă din Maramureș în anul 2024 a fost declarată echipa de rugby Știința Baia Mare.

 

Iată clasamentul complet.

TOP SPORTIVI – SPORTURI OLIMPICE

  1. Alisia Boiciuc, Cristina Danciu, Maria Ioana Groșan, Denisa Romaniuc, Dina Neagu, Mihaela Rusneac, Sorina Brîndușa – handbal (CSȘ 2 Baia Mare, antrenor Simona Maior Pașca);
  2. Roland Kupas – kaiac-canoe (CS Simared Baia Mare, antrenor Costel Bașa);
  3. Anton Terekhov – handbal (CS Minaur Baia Mare, antrenor Alexandru Sabou);
  4. Bogdan Pînzaru – kaiac-canoe (CS Simared Baia Mare, antrenor Costel Bașa);
  5. Samuel Roman – box (CSM Sighetu Marmației, antrenor Adrian Bohotici);
  6. Andrei Poci – atletism (CS Marta Baia Mare, antrenor Adrian Bonaț), Andreea Dogaru – schi fond (CSȘ Baia Sprie, antrenor Linda Trif), Luca Ichim – înot (LPS Baia Mare, antrenor Adrian Gherghel);
  7. Anamaria Suciu – judo (CSM Baia Mare, antrenor Alin Popdan), Diana Slavita și Alexandra Keresztesi – volei pe plajă (CSM Sighetu Marmației, antrenor Attila Zoltan);
  8. Ștefan Gherghel – schi fond/biatlon (CSȘ Baia Sprie, antrenor George Scurtu);
  9. Rafael One – kaiac-canoe (CS Simared Baia Mare, antrenor Costel Bașa);
  10. Maria Toma – schi fond (CSȘ Baia Sprie, antrenor George Scurtu).

 

TOP ECHIPE

  1. CS Știința Baia Mare – rugby (loc 2 campionat național, loc 3 Rugby Europe Super Cup);
  2. CS Minaur Baia Mare – handbal masculin (loc 2 campionat național, loc 2 Cupa României);
  3. CS Știința Explorări Baia Mare – volei masculin (loc 7 campionat național)
  4. CS Minaur Baia Mare – handbal feminin (loc 8 campionat național).

 

TOP SPORTIVI – SPORTURI NEOLIMPICE

  1. Oana Alexandra Dolha – kempo (CSM Baia Mare, antrenor Daniel Țura);
  2. Ștefan Tămaș – skandenberg (CS Unirea Șișești, antrenor Olimpiu Făt);
  3. Dora Ernesta Ivasuc – taekwon-do ITF (CS Știinta Dragonul Baia Mare, antrenori Dan Goron, Remus Catricicău);
  4. Lorena Eliana Micu – wushu/kung fu (CS Wing Chun Baia Mare, antrenor Elian Micu);
  5. Alxandra Rus – sambo (CSM Baia Mare, antrenor Denis Pop);
  6. Cosmin Andrei Zetea – taekwon-do ITF (CS Știinta Dragonul Baia Mare, antrenor Dan Goron);
  7. Cecilia Ardusătan – sped fit (CS Gold Star Baia mare, antrenor Monica Mureșan);
  8. Cornel Burzo – go (CS Kisei Baia Mare, antrenor Mihaela Burzo);
  9. Jason Tomane – rugby (CS Știința Baia Mare, antrenor Eugen Apjok);
  10. Andreea Oiegaș – welness (CS Gold Star Baia mare, antrenor Monica Mureșan).

 

Andrei TUDORAN



ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului 2mnews.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here