AU PIERDUT – Minaur Baia Mare debutează în campionat cu o înfrângere clară, la 6 goluri, la Cisnădie

0
454

LIGA NAȚIONALĂ. Sâmbătă, 4 septembrie, în prima etapă din Liga 1 ediția 2021-2022 la handbal feminin, Minaur Baia Mare a pierdut clar, în Sala Măgura din Cisnădie, cu scorul 30-24 (16-11), partida cu echipa sibiană CS Măgura Cisnădie, locul 5 în sezonul trecut, în care băimărencele au încheiat pe locul 2 (vicecampioane naționale).

Măgura Cisnădie a câștigat meritat un meci în care contingentul ex-iugoslav (Dmitrović, Blazević, Radojević, Gjorgjijevska) + băimăreanca Timea Judita Tătar au înscris mai mult decât tot lotul vicecampioanei. Până în min. 21 a mai fost cum a fost (egal, 9-9), apoi însă, în 9 minute, sibiencele au înscris de 7 ori, iar Minaur de două ori.

La pauză s-a intrat cu o diferență de 5 goluri, care a crescut în minutul 37 la 8 goluri (20-12), pentru că în primele 8 minute din cea de-a doua repriză băimărencele au reușit contraperformanța de a marca un singur gol. În min. 53, Blazević înscrie și duce diferența la 9 goluri (27-18). În ultimele minute, când oricum nu se mai punea problema învingătoarei, Măgura a mai ridicat piciorul de pe accelerație, Minaur l-a mai apăsat (Tănăsie, Fujita – cea mai bună băimăreancă de pe teren – și Burlacheko) și diferența s-a redus în final la 6 goluri.

Pentru Minaur au înscris Fujita (9 goluri), Tănăsie și Severin (câte 3 goluri), Burlachenko, Laslo și Polocoșer (câte 2 goluri), Borș, Zych și Gomes Barbosa (câte 1 gol). De la învingătoare s-au remarcat Dmitrović (8 goluri), Tătar și Blazević (câte 5 goluri), Gjorgjijevska (4 goluri). În etapa a 2-a, în 11 septembrie, Minaur Baia Mare joacă acasă, cu HC Dunărea Brăila.