VOLEI – Explorări Baia Mare învinge U. Cluj în grupa valorică 5-8 și revine pe locul 7 în prima divizie

0
215

DIVIZIA A1. În Sala Sporturilor din Dobroești (comună din județul Ilfov, localizată la circa 8 kilometri de București), cu clubul Dinamo în postură de organizator, are loc ultimul turneu din cadrul turneului 5-8 al Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea ultimei zile a turneului – sâmbătă, 17 aprilie, Explorări Baia Mare întâlnește Unirea Dej -, băimărenii se clasează pe locul 7, o poziție pierdută joi, 15 aprilie, după înfrângerea în fața lui Dinamo (3-0, cu primele două seturi pierdute la mare luptă – 26-24, 25-23, 25-12) și recâștigată vineri, 16 aprilie, după victoria în fața U. Cluj (echipă care a revenit pe locul 7 după prima etapă, în care s-a impus cu 3-0 în fața Unirii Dej: 17-25, 14-25, 23-25).

Vineri, Explorări Baia Mare a câștigat cu 3-1 (26-24, 25-13, 23-25, 25-20) meciul cu Universității Cluj, practic un meci direct pentru locul 7, în contextul în care e greu de crezut că Dinamo (echipă neînvinsă în acest an) va pierde astăzi cu clujenii.

Meciul cu Universitatea, condus de Maria Georgeta Iatan (arbitru secund: Robert Toader), a început cu un prim set echilibrat, în care băimărenii au condus la limită până la jumătatea sa (4-2, 7-4, 9-7), apoi clujenii au egalat (la 14) și au preluat conducerea (15-16, 20-21), iar finalul a fost unul clasic pentru seturile în echilibru perfect, cele două echipe mergând umăr la umăr până la 24-24, când Explorări reușește să se impună după câștigarea a două puncte consecutive.

Al doilea set este diametral opus, Explorări punând din start o diferență semnificativă pe tabela de marcaj (9-4, 12-5, 16-9, 22-12) și câștigând după numai 20 de minute de joc (25-13). Setul 3 a părut un reloaded al primului set, cu deznodământ opus. S-a mers până la final la egalitate, sfârșitul aparțindu-le de această dată clujenilor, 23-25, care revin în joc. Setul 4 a fost și cel a victoriei pentru elevii antrenorului Marius Botea, băimărenii părând că vor să-și mai păstreze energie și pentru meciul de sâmbătă, ultimul din această ediție de campionat, și pornind tare (11-5, 15-9, 18-13, 20-16, 22-18) și impunându-se cu 25-20.

Înaintea meciurilor de sâmbătă, 17 aprilie (Unirea Dej – Explorări Baia Mare și U. Cluj – Dinamo), clasamentul grupei valorice 5-8 se prezintă așa:

1. Dinamo: 59 puncte
  2. Unirea Dej: 33 puncte
  3. Explorări Baia Mare: 27 puncte
  4. U. Cluj: 26 puncte.