ULTIMUL MECI AL ANULUI – Explorări Baia Mare a pierdut acasă cu SCM Craiova și a încheiat turul pe locul 7

0
138

VOLEI. Echipa băimăreană de volei masculin Știința Explorări a pierdut, pe teren propriu, ultimul meci din turul Ligii naționale, cu 1-3 (12- 25, 21-25, 25-23, 20-25), în fața formației SCM ”U” Craiova, după un meci care a durat o oră și 35 de minute de joc efectiv.

Meciul, arbitrat de Paul Szabo-Alexi (principal) și Adrian Bărdășan (secund), a început cu dominarea oaspeților, favoriți la victorie, care la jumătatea primul set s-au distanțat confortabil, la 6 puncte (6-12). A fost cel mai scurt set al meciului, finalizat cu 12-25 după doar 20 de minute în care gazdele nu s-au regăsit deloc. Și setul 2 a fost câștigat fără dubii de craioveni, deși Explorări a încercat pe final o răsturnare de scor, fără a o și reuși: 21-25.

În cel de-al treilea set, Explorări a reușit să se mențină în plasa adversarei, mergând cap la cap până la 21-21, după care, cu un final mai bun, au reușit să se impună la limită, după 27 de minute de joc efectiv, cu 25-23. Setul 4 (și ultimul) a fost din nou unul în care oaspeții au început mai bine, dar băimărenii nu le-au permis o distanțare semnificativă, la jumătatea sa scorul indicând 10-12. În ultima parte, craiovenii cresc avantajul la 4 puncte (18-22) și încheie meciul cu 20-25.

O partidă în care oaspeții s-au impus la toți indicatorii edificatori: 47-52 la atacuri decisive, 2-6 la puncte direct din serviciu (ași), 8-13 la puncte din blocaj, 21-27 la puncte realizate din greșeala adversarului.

Pentru Explorări Baia Mare au punctat: Moreira (14 puncte), Cheagă (13 puncte), Tarța și Dragomir (câte 10 puncte), Aldea (8 puncte), Taboada (2 puncte). De la creioveni s-au remarcat Lică (20 puncte), Kirko (16 puncte), Bartha (12 puncte), Călin și Pupart (câte 7 puncte).

CS Ştiinţa Explorări Baia Mare – SCM U Craiova: 1-3 (12-25, 21-25, 25-23, 20-25). În urma înfrângerii din ultima etapă a turului (a 11-a), echipa băimăreană se clasează pe locul 7 (din cele 12 participante în Divizia A1), cu 15 puncte obținute din 4 victorii și 7 înfrângeri (setaveraj 20-23).

* Foto: @Știința Explorări Baia Mare