ÎNFRÂNGERE – Explorări Baia Mare, învinsă acasă de SCM Zalău, rămâne pe locul 7 în grupă, loc pe care va și încheia această ediție a Ligii naționale

0
140

VOLEI MASCULIN. Miercuri, 30 martie 2022, în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare, în etapa a 4-a a play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin Grupa 5-8, CS Ştiinţa Explorări Baia Mare a fost învinsă, cu 1-3 (22-25, 23-25, 25-20, 24-26), de CSŞ CNE LAPI Dej SCM Zalău, după o partidă care a durat o oră și 46 de minute de joc efectiv.

Cu un ultim set început mai prost (2-8), Explorări a revenit în joc (10-12) încercând să intre în setul 5, însă după o nouă șarjă reușită a oaspeților, vicecampioni naționali în ediția trecută, SCM Zalău s-a desprins din nou la 5 puncte (10-15). A urmat o nouă cursă de urmărire a băimărenilor, care au reușit să egaleze pe finalul setului (24-24, din blocajul lui Taboada), dând speranțe pentru o revenire, însă oaspeții au punctat prin Mihălescu și apoi prin atacul ratat al lui Moreira, câștigând în 4 seturi.

O luptă strânsă, în care zălăuanii au dat totul pentru a păstra șanse măcar teoretice pentru locul 5 (unul oricum sub așteptările clubului sălăjean). De la băimăreni au punctat: Tarța (16 puncte), Moreira (15 puncte), Silvășan-Pașca (12 puncte), Cheagă (9 puncte), Taboada (6 puncte), Dragomir și Badea (câte 5 puncte), Klochko (2 puncte). De la oaspeți s-au remarcat Minic (20 puncte), Bălean (16 puncte), Cuciureanu (13 puncte) și Mihălescu (10 puncte).

În celălalt meci al grupei, CSU Ştiinţa Bucureşti – CS Olimpia Titanii Bucureşti: 0-3 (19-25, 21-25, 18-25). În clasamentul Grupei 5-8, pe locul 5 se află Olimpia Titanii (49 puncte), pe locul 6 este SCM Zalău (43 de puncte), pe locul 7 se clasează Ştiinţa Explorări (35 puncte – 11 victorii și 15 înfrângeri) și pe locul 8 este CSU Ştiinţa București (24 puncte).