ÎNCĂ UN MECI-MARATON – Explorări, învinsă la Baia Mare de SCMU Craiova, după o partidă de două ore, în care a revenit de la 0-2

0
156

LIGA NAȚIONALĂ – VOLEI MASCULIN. Sâmbătă, 4 februarie 2023, în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare, în meci contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale de volei masculin, Știința Explorări Baia Mare a pierdut, cu 2-3 (22-25, 20-25, 25-22, 25-20, 10-15), partida cu SCMU Craiova. Meciul, arbitrat de bucureștenii Cristian Cristea (principal) și Andrei Savu (secund), a opus echipele clasate înaintea acestei etape pe locurile 8 (Baia Mare) și 4 (Craiova).

Cu oaspeții pornind din postura de favoriți (și în voleiul românesc sunt discrepanțe semnificative între bugetele și valoarea loturilor primelor echipe și ale celorlalte), partida de la Baia Mare a debutat cu un set câștigat de craioveni cu dificultate, după 25 de minute dejoc (25-22), oaspeții reușind să se impună și în setul 2, după ce s-au distanțat decisiv în prima jumătate, când au luat un avantaj de 7 puncte (7-14), gazdele reușind să revină la 19-22, dar Craiova s-a impus într-un final mai bun: 25-20.

Setul 3, cel mai disputat, în care Explorări a fost mai concentrată pe fiecare punct, iar echipele au mers cap la cap până la jumătatea sa: 12-12. Apoi băimărenii reușesc 3 puncte consecutiv și arată ca o echipă care are disponibilitatea câștigării setului: 15-12. Antrenorul oaspeților, Dănuț Pascu, cere time-out și Craiova se apropie la un punct (15-14), dar băimărenii refac din nou avantajul de 3 puncte și chiar se distanțează la 18-14.

La 21-17, Pascu cere din nou time-out. Cu fileul, cu Aldea care servește bine, Explorări ajunge la 23-18, dar oaspeții revin la 24-22, iar antrenorul Marius Botea cere de două ori time out în 3 minute. În fine, Explorări câștigă setul cu 25-22, într-o partidă mult mai echilibrată decât se așteptau oaspeții. Toate cele 3 seturi au avut aceeași durată de joc: 25 de minute. E un meci lung.

Tot cu Explorări la conducere începe și setul 3, gazdele ajung la 8-3, și reușesc să-și păstreze avantajul până aproape de jumătatea setului: 11-6. Craiova revine în joc și reduce diferența de pe tabela de marcaj: 11-8. Băimărenii intră primii în punctele din ultima jumătate a setului: 13-9. Hepburn blochează senzațional și băimărenii ajung la 15-10.

Blocajul băimărenilor a început să funcționeze la parametri dezarmanți pentru adversari. La 16-13, Pascu cere time out. Ce servă are veteranul Lică (SCMU Craiova), din tun! Dragomir ne păstrează speranțele: 18-15. Tarța duce scorul la 20-17, iar apoi Hepburn blochează (din nou) magistral: 21-17. Pascu cere al doilea time out al setului.

Băimărenii luptă cu disperare, se agață chiar și de mingi imposibile. Dragomir punctează pentru 23-18 și Explorări a luat deja prima opțiune la câștigarea setului 4. Dos Santos servește în fileu și Baia Mare are 24-19. Set câștigat după aproape o jumătate de oră de joc efectiv de Explorări: 25-20 și 2-2. Urmează setul decisiv. Se joacă de 104 minute – în același timp cu meciul de la Baia Mare a început și meciul dintre Suceava și Rapid (rapidiștii s-au impus cu 3-0), iar cele două echipe au ieșit deja de la duș.

Setul 5 începe cu oaspeții la conducere (1-4), dar băimărenii nu cedează atât de ușor soarta unei partide în care au revenit de la 0-2 la seturi. Setul decisiv e scurt (se joacă până la 15, sau până când o echipă care ajunge la 15 are două puncte avantaj). Craiova ajunge prima la jumătatea punctelor, terenul se schimbă la scorul 5-8. Oaspeții se mențin în ofensivă și în a doua jumătate și ajung la 5-11. La 7-13 este aproape imposibil să mai scape victoria. Băimărenii revin la 9-13, dar Craiova câștigă după două ore de joc efectiv cu 10-15.

Meci foarte bun făcut de băimăreni. Ca un argument suplimentar al echilibrului partidei, iată care a fost situația la principalii parametri tehnici (Baia Mare vs. Craiova): 60-59 la atac decisiv, 4-9 la ași (punct din serviciu), 13-13 la blocaj decisiv, 25-26 la puncte din greșeala adversarului.

Pentru Explorări au punctat: Cheagă, Hepburn și Tarța (câte 16 puncte), Aldea (9 puncte), Dragomir (8 puncte), Taboada (6 puncte), Silvășan-Pașca (4 puncte), Badea (2 puncte). De la oaspeți s-au remarcat Dos Santos (20 de puncte), Lică (17 puncte), Kovacevic (15 puncte), Călin (11 puncte) și Lupu (10 puncte).

Explorări a câștigat 1 punct în urma acestui meci (la volei, învingătoarea în set decisiv câștigă 2 puncte, iar învinsa l punct) și are 19 puncte în 16 etape (cumulate din 6 victorii și 10 înfrângeri) – din această etapă s-au disputat doar două partide, așa că situația din clasament nu este relevantă în acest moment. În etapa următoare, a 17-a, programată în 11 februarie 2023, Explorări joacă în deplasare cu CSU Știința București (locul 10, cu doar 2 victorii în 15 partide). O partidă care n-ar trebui să le pună probleme.