AU PIERDUT – Explorări Baia Mare, învinsă previzibil la Craiova, rămâne pe locul 7 în Liga națională și va juca în faza a II-a în grupa pentru locurile 5-8

0
143

VOLEI – LIGA NAȚIONALĂ. Sâmbătă, 5 martie 2022, la Craiova, în meci copntând pentru etapa a 22-a (ultima din sezonul regulat) a Ligii naționale de volei masculin, SCMU Craiova a învins, cu 3-0 (25-21, 25-21, 27-25), Știința Explorări Baia Mare. Meciul, arbitrat de bucureștenii Florin Dragomir (principal) și Robert Toader (secund), a opus formațiile de pe locul 3 (Craiova – 50 de puncte) și locul 7 (Baia Mare – 30 de puncte). Craiovenii porniți din postura de favoriți, au câștigat și în tur, la Baia Mare, cu 3-1.

După primele două seturi aproape șablonate (și ca timp disputat – finalizate în 26, respectiv 25 de minute), în care băimărenii nu s-au făcut de rușine, dimpotrivă au ținut scorul strâns până spre finalul lor, când gazdele s-au impus, în setul 3, început la fel de echilibrat (4-4), Explorări reușește o ușoară desprindere (4-6, 6-8, 8-10, 13-16, 18-21), însă craiovenii Laurențiu Lică (cu ultimele două atacuri decisive) și sârbul Dušan Stojsavljević (care au făcut împreună 37 de puncte!) au impulsionat o revenire spectaculoasă (au răsturnat scorul de la 18-21 la 22-21), gazdele terminând partida în minim de seturi, în prelungiri: 27-25.

Pentru Explorări au punctat: Moreira (10 puncte), Dragomir, Aldea, Cheagă și Klochko (câte 6 puncte), Taboada (5 puncte) și Tarța (3 puncte). De la gazde s-au remarcat Lică (19 puncte), Stojsavljević (18 puncte) și Bartha (8 puncte). Privind parametri tehnici esențiali, Craiova a câștigat datorită atacului net superior (44 vs. 31 puncte din atac decisiv), în rest meciul fiind echilibrat (chiar craiovenii au remarcat, cu sportivitate, la final acest fapt): 5-5 la ași (punct dinrect din serviciu), 7-6 la puncte din blocaj și 21-25 la puncte pe greșeala adversarului.

În urma înfrângerii, Explorări termină sezonul regulat pe locul 7, cu 30 de puncte din 22 de meciuri (9 victorii și 13 înfrângeri) și vor juca în etapa a II-a în grupa pentru locurile 5-8 (ca și în precedenta ediție de campionat).