VICTORIE – Minaur a câștigat la Craiova și s-a calificat în sferturile Cupei României unde va întâlni, tot în deplasare, SCM Râmnicu Vâlcea

0
336

CUPA ROMÂNIEI. Vineri, 15 aprilie 2022, în Sala Polivalentă din Craiova, în ultimul meci al optimilor de finală ale Cupei României, SCM Craiova a pierdut, cu (9-12), partida cu Minaur Baia Mare (precedentele 7 partide ale acestei faze a competiției au avut loc în 23 martie). În campionat, Minaur a câștigat ambele meciuri cu SCM Craiova, după meciuri foarte echilibrate (28-27 la Craiova și 28-26 la Baia Mare).

Început tacticizat la extrem, cu doar 4 goluri marcate în primele 12 minute ale primei reprize (2-2), dintre care 3 din lovituri de la 7 metri. Prima jumătate a reprizei s-a încheiat cu 4-2 pentru gazde, chiar și min. 20 a consemnat un scor mai dificil de anticipat: 6-5. Ultimele 10 minute ale reprizei au fost mai apropiate de înțelesul handbalului, iar băimărencele au încheiat cu o diferență de 3 goluri, 9-12.

Minaur a început mai bine repriza secundă reușind să se distanțeze la 7 goluri cu 5 minute înaintea finalului și risipind emoțiile în privința calificării – Laslo, Fujita, Burlachenko și Popa printre principalele marcatoare. La semnalul de final tabela de marcaj a indicat 19-24 (9-12), un scor care scutește de analize în privința echipei care a meritat să câștige.

Iată rezultatele meciurilor din optimi (echipele accentuate s-au calificat în sferturile de finală):

• Dunărea Brăila – CSM Bucureşti: 18-30 (12-18)

CSM Galaţi – Ştiinţa Bucureşti: 29-27 (15-12)

Măgura Cisnădie – CSM Slatina: 26-20 (14-13)

• CSM Târgu Jiu – Rapid Bucureşti: 22-38 (10-19)

• HC Zalău – Gloria Bistriţa: 21-23 (11-13)

• Dacia Mioveni – SCM Râmnicu Vâlcea: 18-24 (11-11)

• Corona Braşov – Gloria Buzău: 34-43 (15-19)

• SCM Craiova – Minaur Baia Mare: 19-24 (9-12).

Sferturile de finală ale Cupei României se dispută în 3 mai, după următorul program:

• CSM Galați – Măgura Cisnădie

• SCM Râmnicu Vâlcea – Minaur Baia Mare

• Gloria Bistrița – CSM București

• Rapid București – Gloria Buzău.

Deținătoarea trofeului este Gloria Buzău (câștigat după finala din 2020 cu CSM Bucureşti, scor 35-29).