VICTORIE – Minaur Baia Mare a învins, cu emoții, Poli Timișoara și rămâne pe locul 6 în Liga națională

0
197

HANDBAL MASCULIN – LIGA NAȚIONALĂ. Joi, 11 noiembrie 2021, în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare, în meci contând pentru etapa a 9-a a Ligii naționale de handbal masculin, Minaur a învins, cu 32-31 (15-13), Politehnica Timișoara, păstrând tradiția (băimărenii câștigaseră ultimele 4 meciuri directe, ultima victorie a timișorenilor datând din februarie 2019). Înaintea acestei partide, Minaur era clasată pe locul 6, iar Poli Timișoara pe locul 12 din cele 14 echipe din Liga națională.

Prima repriză, neașteptat de echilibrată, în care băimărenii au reușit să se distanțeze la 3 goluri în min. 17 (9-6, după un 7 metri fructificat de Bera), dar au pierdut avantajul în următoarele 3 minute (min. 20, 9-9), după golurile lui Trif (2) și Cîmpan.

Minaur a reacționat rapid și a trecut din nou în avantaj cu două goluri (min. 25, 13-11 – au înscris Vujovic și Bera), avataj pe care l-au păstrat până la finalul reprizei: 15-13. Un plus pentru Bera în această repriză, marcator a 7 goluri (e drept, 3 din 7 metri), și pentru fostul jucător al Minaurului, Sadoveac (revenit după o accidentare), care a înscris de 4 ori în prima jumătate de oră.

Repriza a doua a început perfect pentru gazde, Teca și Buguleț duc scorul la 17-13, apoi e eliminat Buzle, iar oaspeții reduc diferența prin Ignat, însă Pop nu e de acord și o reface urgent: 18-14 (min. 33). Avantajul de 4 goluri (cu alternanțe) a fost păstrat de Minaur până în min. 41 (24-20), însă apoi bănățenii s-au apropiat din nou, ajungând chiar să egaleze în min. 47 (25-25).

În ultimele 5 minute ale meciului s-a intrat cu Minaur în avantaj (29-27) și cu oaspeții în inferioritate (după eliminarea lui Ignat), dar s-a jucat pe contre și tensionat, timișorenii necedând lupta și continuând să înscrie, ținându-se aproape de băimăreni. Cu 3 minute înainte de final este eliminat 2 minute și Teca, iar Poli egalează, prin golurile lui Fenici și Sadoveac: 31-31 (min. 58). Mai erau 100 de secunde de joc. Cu 20 de secunde înaintea fluierului de final, Căbuț transformă un 7 metri și aduce victoria Minaurului: 32-31 (15-13). Un meci mai greu/echilibrat decât se așteptau mulți.

Pentru Minaur au înscris: Bera (7 goluri), Vujic (5 goluri), Buguleț, Teca, Kotrc și Cip (câte 3 goluri), Pop, Căbuț, Vujovic (câte 2 goluri), Buzle și Huta (câte 1 gol). De la oaspeți s-au remarcat Sadoveac (10 goluri), Csog (5 goluri), Ignat și Fenici (câte 4 goluri). Duminică, 14 noiembrie, în etapa a 10-a, Minaur joacă în deplasare cu CSM București (locul 7).