VICTORIE – Campioana en-titre Știința Baia Mare învinge fără emoții Dinamo București, căreia i-a marcat 7 eseuri

0
262

LIGA NAȚIONALĂ. Sâmbătă, 15 mai 2021, la Baia Mare, în etapa a IV-a a SuperLigii la rugby, campioana en-titre CSM Știința Baia Mare a câștigat cu 46-27 (22-6) meciul cu Dinamo București, obținând și punctul bonus ofensiv.

Antrenorul Eugen Apjok a început partida cu următorul 15: Paul Popoaia, Mihai Lămboiu, Fareti Tomane, Sione Fakaosilea, Sikuea Taliauli, Taniela Rawaqa, Axasman Kisting, Mihai Dico, Ovidiu Cojocaru, Omar Baliashvili, Dumani Mtya, Florian Roșu, Silviu Grădinaru, Nicolaas Immelmann (cpt.), Beka Bitsadze.

Băimărenii au deschis scorul prin transformerul clasic al echipei, Taniela Rawaqa, din lovitură (3-0, min. 8), dar dinamoviștii au egalat repede, în minutul următor, prin drop-golul de la 35 de metri al mijlocașului la deschidere sud-african Darren Baron (3-3, min. 9). Apoi Ispir ratează o lovitură de pedeapsă (poziție nu tocmai favorabilă), dar dinamoviștii înscriu după numai 3 minute (min. 16), din același procedeu, însă cu alt transformer: sud-africanul Jondre Williams.

A fost prea mult pentru campioni (să se vadă condușți pe propriul teren) și băimărenii înscriu până la pauză 3 eseuri prin Paul Popoaia (min. 25 – transformat de Taniela), Iulian Harțig (min. 35, după o cursă de 50 de metri a căpitanului Immelman – transformat de Taniela) și  Florian Roșu (min. 40 – ratat de Taniela). Așa că la vestiare s-a intrat cu 22-6 în favoarea Științei Baia Mare.

Repriza secundă a început cu un nou eseu al lui Roșu (min. 42, ratat de Kisting: 27-6) și cu bucureștenii încercând să limiteze proporțiile scorului prin eseurile lui Williams (min. 46) și georgianul Merab Matkava (min. 57) – ambele transformate de căpitanul Ispir, iar tabela indica 27-20.

La jumătatea reprizei, Știința mai apasă o dată pedala de accelerație și înscrie în 18 minute încă 3 eseuri prin Sione Fakaosilea (min. 60, frumos, cu mol de margine – eseu transformat de Taniela), AC Kisting (min. 69, după o grămadă ordonată – aici au fost net superiori băimărenii -, eseu transformat de Bucur) și din nou uvertura Paul Popoaia (min. 72, ratat de Bucur).

Cu un eseu de penalizare acordat echipei bucureștene în ultimul minut de joc, meciul arbitrat de Radu Petrescu (București) s-a încheiat ci 46-27 (26-6), au marcat Paul Popoaia (2 eseuri) Iulian Harțig (1 eseu), Florian Roșu (2 eseuri), Sione Fakaosilea (1 eseu), Axasman Kisting (1 eseu), Taniela Rawaqa (3 transformări, 1 lovitură de pedeapsă) / Jondre Williams (1 eseu, 1 lovitură de pedeapsă), Merab Matkava (1 eseu), Marian Ispir (2 transformări), Darren Baron (1 drop-gol). 1 eseu de penalizare.

În urma victoriei, Știința Baia Mare egalează la puncte Steaua București (care a făcut egal astăzi, cu SCM Timișoara), dar rămâne pe locul 2 (la diferența de puncte are + 41, față de +43, Steaua). Etapa următoare, în 22 mai, Știința joacă la Constanța, cu ACS Tomitanii.