RUGBY – A șaptea oară campioană națională: Știința Baia Mare a câștigat finala cu Timișoara

0
545

SUPERLIGA. CSM Ştiinţa Baia Mare a câştigat sâmbătă, 12 septembrie 2020, SuperLiga CEC Bank la rugby, în urma victoriei din finala competiției, meci disputat cu SCM Timişoara. Sportivii băimăreni au câștigat, pe Stadionul Noua din Braşov, cu 23-17 (10-10), reușind astfel să câștige cel de-al șaptelea titlu de campioană națională, după cele din anii 1990, 2009, 2010, 2011, 2014 şi 2019.

Băimărenii au dominat finalul meciului când s-au desprins la 10-0, dar timișorenii au revenit și au încheiat repriza la egalitate. Repriza a doua a început tot în nota de dominare a Științei, băimărenii marcând al doilea eseu și refăcând avantajul de 10 puncte pe tabela de marcaj (20-10), iar apoi, chiar dacă bănățenii au egalat scorul la eseuri, și-au conservat un avantaj de 5 puncte până la final.

Înaintea acestei partide decisive, ambele finaliste aveau câte șase titluri de campioană națională, în ultimele 9 finale ale competiției echipele din Baia Mare și Timișoara întâlnindu-se de șase ori.

În ediția 2019-2020 a SuperLigii, podiumul a fost completat de CSA Steaua Bucureşti, care a câștigat finala mică, cu 33-13 (19-3), în fața lui Dinamo București.