REVENIREA – După 4 înfrângeri consecutive, reprezentata Maramureșului în Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea, a învins Rapid București

0
289

FOTBAL. Reprezentanta Maramureșului în Liga a II-a, nou-promovata ACS Fotbal Comuna Recea, a învins surprinzător, pe teren propriu, Rapid Bucureşti, echipă care înaintea acestui meci din etapa a 5-a era pe locul 2, la egalitate de puncte cu liderul FC U Craiova 1948. Vă reamintim că în această săptămână, echipa maramureșeană și-a demis antrenorul principal, pe Ciprian Danciu, și i-a numit pe banca tehnică pe foștii rapidiști Nicolae Constantin și Valentin Bădoi.

Reușita fotbaliștilor din comuna Recea fiind cu atât mai meritorie cu cât după 4 etape aveau 0 puncte și acum au revenit după ce au trecut peste alte două momente psihologice: ratarea unui penalty (în min. 18, prin portarul Alin Bota) și faptul că au fost conduși cu 1-0 la pauză, în urma golului înscris de Cătălin Hlistei (min. 19), la capătul unui contraatac survenit imediat după ratarea penalty-ului.

În repriza a doua, maramureşenii au întors scorul prin golurile marcate de Marius Coman (în min. 67, cu capul, din centrarea lui Rareș Ispas, în urma unei mari erori a portarului rapidist Virgil Drăghia și în min. 80, din penalty, după un fault comis de Alexandru Pop asupra lui Romario Rus). Sublinem și eliminarea francezului Rassambeck Akhmatov, jucătorul rapidist primind al doilea cartonaş galben în minutele de prelungire.

Antrenorul Nae Constantin a început partida cu următorul 11: Bota (cpt.) – Jucan, Oiță, Bakmaz, R. Ispas – Akhmatov, Micaș – Luboya, Brata, Mărieș – M. Coman.

FC Petrolul Ploieşti – AFC Dunărea 2005 Călăraşi: 0-1

AFC Unirea 04 Slobozia – AFC Farul Constanţa: amânat (trei cazuri de infectare cu coronavirus în lotul constănțenilor)

FC Metaloglobus Bucureşti – FC Universitatea Cluj: se joacă duminică

FC U Craiova 1948 – CSM Slatina: se joacă marți.

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu a stat în această etapă.

În clasament, pe primele 4 locuri se află: 1. ASU Poli Timişoara – 11 pct, 2. FC U Craiova 1948 – 10 pct (un joc mai puțin), 3. Rapid – 10 pct, 4. Petrolul Ploieşti – 9 pct.