NE-AU SNOPIT! – Minaur Baia Mare, învinsă categoric de liderul CSM București, la 11 goluri diferență

1
392

LIGA NAȚIONALĂ – HANDBAL. Joi, 13 mai 2021, în turneul de la Râmnicu Vâlcea, etapa a 22-a a Ligii naționale de handbal feminin a programat derby-ul sezonului, între liderul neînvins CSM București (19 victorii și o remiză în 20 de etape) și a doua echipă clasată, Minaur Baia Mare (până la acest meci cu 6 puncte în spatele bucureștencelor, dar cu un meci mai puțin disputat). Scorul scutește de orice comentarii: 37-26 (18-11).

Prima repriză părea o pasă de moment sub formă de glumă proastă, în care Neagu și Pintea au înscris din propriul teren (e drept, n-aveam portar, Costică Buceschi înlocuind-o pe Idehn cu o jucătoare, pentru că Minaur era în inferioritate și numerică, nu doar valorică), iar Neagu a înscris și când n-a vrut (de exemplu, în ultima secundă a reprizei, de la 18 metri, printr-un șut de la șold fără să se uite la poartă – de acea dată Minaur avea portar, adică era cineva în poartă, respectiv Idehn, năucită de lipsa de inspirație în apărare a băimărencelor, care le-a permis CSM-ului să înscrie din toate pozițiile). Părea o glumă proastă, spuneam, prima repriză, la vestiare intrându-se cu 18-11.

Ce a urmat a fost îngrijorător, în primele 5 minute ale reprizei a doua Minaur nereușind să înscrie (atât de multe pase la adversar nu am văzut niciodată la acest nivel), așa că în min. 30 era deja 22-11. Bucureștencele conduceau cu dublul golurilor marcate de Minaur. În min. 50 era 30-18… asta spune ceva. Până la urmă s-a terminat doar cu 11 goluri în minus, adică CSM București – Minaur Baia Mare 37-26 (18-11). Cam diferența dintre o echipă din fruntea clasamentului și una de pluton. Pentru că așa a arătat Minaur Baia Mare astăzi, ca orice altă echipă de pluton.

Pentru echipa antrenată de Costică Buceschi au înscris: Laslo (7 goluri), Burlachenko (4 goluri), Kovacevic și Fujita (câte 3 goluri), Tănăsie, Cioca și Fais Araujo (2 goluri), Polocoșer, Seraficeanu și Kerekes (câte 1 gol). De la învingătoare s-au remarcat Pintea (11 goluri), Neagu (7 goluri), Moisă (5 goluri), Smeets (4 goluri) și portarul Săndulache.

* Foto: @ CSM București