NATAȚIE – Luca Ichim (LPS Baia Mare), medalie de bronz la Campionatul Naţional de înot în bazin scurt

0
420

BRONZ LA 200 M SPATE. Joi, 10 noiembrie 2022, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 de metri), competiție programată de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern în premieră în bazinul din incinta Complexului Sportiv de Natație din Otopeni, în perioada 10-13 noiembrie, tânărul sportiv Luca Ştefan Ichim (18 ani) de la LPS Baia Mare a cucerit medalia de bronz a probei 200 m spate.

Sportivul LPS Baia Mare, calificat în finală cu al 4-lea timp (a înotat pe culoarul 6), a fost înregistrat cu timpul de 02:02:31 (cu aproape 10 secunde mai rapid decât în finala Campionatul Național în bazin de 50 de metri, din martie 2022, și cu o secundă și jumătate mai rapid decât în calificări), fiind devansat doar de reprezentanții clubulurilor Steaua și CSM Bacău, Andrei Badea (considerat un fenomen, are 15 ani și domină proba – a înregistrat un rezultat de 01:57:73!) și Mihai Cojocaru. La 50 m Ichim a întors primul (27:83), la 100 m și la 150 m era al patrulea, revenind pe ultimul sfert și reușind să câștige bronzul.

În finala la 200 m spate s-a calificat și un alt sportiv al LPS Baia Mare, Ionuț Marian Todoran (18 ani, s-a calificat cu la 5-lea timp, a înotat pe culoarul 2 și s-a clasat al 5-lea, cu 02:02:80, după ce trei sferturi din cursă era în medalii – la 50 m a întors al doilea, după Ichim, la 100 m și 150 m a întors al doilea, după Badea).

Ichim este orginar din Buzău, însă de 4 ani se antrenează la Baia Mare, cu antrenorul Adrian Gherghel, pentru că în orașul său natal bazinul a fost închis și apoi desființat. S-a mutat la Baia Mare și este elev al LPS Baia Mare, unde primește bursă și poate să se antreneze gratuit. Este multiplu campion național la diferite categorii de vârstă.

Anul trecut, Ichim s-a clasat pe locul 6 în tradiționalul Top 10 de final de an al sportivilor din Maramureș, întocmit de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret.