ÎNFRÂNTE PE FINAL – Minaur, învinsă dramatic de SCM Râmnicu Vâlcea, rămâne pe locul 8 în Liga națională

0
412

HANDBAL – LIGA NAȚIONALĂ. Miercuri, 5 ianuarie 2022, la Râmnicu Vâlcea, echipa locală SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat dramatic, pe finalde meci, cu 33-32 (16-17), meciul cu CS Minaur Baia Mare, într-un meci restanță din etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Cu o primă repriză mai bună în care a condus chiar și cu 4 goluri (min. 15, 5-9), băimărencele au intrat la cabine cu un gol avantaj (17-16), însă în cea de-a doua repriză gazdele au revenit și au avut 3 goluri avanataj (min. 39, 22-19 și min. 46, 26-23).

În ultimele 10 minute ale meciului s-a intrat la egalitate (min. 50, 27-27), iar cu 6 minute înaintea finalului Minaur a trecut din nou în avantaj, prin golurile lui  Lavko și Fujita (min. 54, 28-30). Vâlcencele au egalat în min. 56 (30-30), iar finalul a fost pe muchie de cuțit, băimărencele ratând prin Burlachenko şi Laslo (7 metri), iar vâlcenele marcând prin Asma Elghaoui şi Iryna Glibko.

Cu două goluri avantaj în ultimul minut (33-31), Minaur a mai înscris o singură dată, prin Burlachenko, reducând din diferenţă (33-32), dar insuficient măcar pentru un egal.

P)entru Minaur au înscris: Fujita (8 goluri), Laslo (6 goluri), Burlachenko (5 goluri), Lavko (4 goluri), Tănasie și Popa (câte 3 goluri), Severin, Cioca și Polocoşer (câte 1 gol).

De la gazde s-au remarcat Levcenko (8 goluri), Glibko și Liscevic (câte 5 goluri), Elghaoui și Alvarez (câte 4 goluri). În urma înfrângerii, Minaur Baia Mare rămâne pe locul 8, cu 15 puncte din 10 meciuri disputate și se pregătește de meciul de debut în grupele EHF, duminică, 9 ianuarie 2022, acasă, la Baia Mare, cu polonezele de la MKS Zaglebie Lubin.