ÎNFRÂNGERE – Explorări Baia Mare începe bine și termină rău meciul cu Olimpia Titanii București

0
234

VOLEI. Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, la București, în meci contând pentru etapa a 8-a a Ligii naționale de volei masculin, CS Olimpia Titanii București a învins, cu 3-1 (21-25, 25-14, 25-22, 25-17) CS Știința Explorări Baia Mare. A fost un meci, arbitrat de Cristian Cristea (principal) și Robert Toader (secund), care a opus echipele de pe locurile 5 vs. 8.

Băimărenii au început bine și au reușit să câștige primul (și cel mai disputat set, cu o durată de 28 de minute) cu 25-21. În setul 2, Explorări s-a ținut în plasa gazdelor până la jumătatea setului (12-9), după care n-a mai înțeles nimeni nimic și Olimpia s-a desprins la 20-12 și și-a adjudecat setul cu 25-14, egalând situația.

Setul 3 a fost început mai bine de gazde, care la jumătatea lui conduceau cu 12-10 și ulterior s-au desprins la 4 puncte avantaj (17-13). Explorări a încercat să recupereze ecartul, a ajuns la 20-17 și apoi la 22-24, dar Olimpia s-a impus din nou. Ultimul set a fost echilibrat doar în prima treime, apoi gazdele, treptat, au crescut avantajul și l-au câștigat cu 25-17.

Victorie fără niciun dubiu și nicio emoție a Olimpiei Titanii București. În urma înfrângerii, Explorări coboară pe locul 9 (din 12) și în etapa a 9-a, în 4 decembrie, joacă pe teren propriu cu CSU UV Timișoara, ultima clasată, cu 0 puncte (a pierdut toate cele 7 jocuri disputate până acum).