IMAGINEA UMILINȚEI – Minaur, snopită din nou la Baia Mare, de această dată de SCM Râmnicu Vâlcea: învinse la 16 goluri diferență!

1
3364

LIGA NAȚIONALĂ – HANDBAL FEMININ. Miercuri, 25 ianuarie 2023, în Sala Sporturilor “Lascar Pană” din Baia Mare, în meci contând pentru etapa a 13-a a Ligii Naționale la handbal feminin, ultima a turului, Minaur Baia Mare a pierdut, cu 24-40 (9-18), partida cu SCM Râmnicu Vâlcea.

Început cu obișnuita perioadă de tatonare, în care gazdele, care n-au mai învins Vâlcea din 1 mai 2021, au reușit să țină un scor relativ echilibrat (2-4), urmat de o desprindere categorică a oaspetelor, favorite certe ale întâlnirii. În min. 15 era deja 5-10, în condițiile în care vâlcencele au jucat doar 9 minute în efectiv complet (3 eliminări temporare în primul sfert), iar 5 minute mai târziu diferența a crescut la 8 goluri (min. 20, 6-14).

Repriză foarte-foarte slabă făcută de Minaur, fără nicio viziune, o echipă previzibilă și lentă, total depășită în apărare și neputincioasă în atac deși aveau în față o echipă a cărui punct slab este tocmai defensiva. 9-18 după 30 de minute. Se intră la vestiare.

Minaur începe mai bine repriza secundă și chiar reduce diferența la 7 goluri (12-19), dând senzația unei posibile reduceri a rușinii. Însă a fost doar o senzație, după primele 10 minute oaspetele conduc cu 9 goluri (min. 40, 14-23). Repriza ajunge la jumătate când tabela indică 18-29 (!), o diferență de 11 goluri. Cea mai bună jucătoare de la vâlcence este extrema dreaptă, japoneza Asuka Fujita (ex-Minaur), care a marcat până în min. 40 aproape cât toată fosta sa echipă (10 goluri).

În min. 50, cu 10 minute înaintea finalului, tabela indică elocvent dezastrul din tabăra băimăreană: 20-34 (Fujita are 13 goluri marcate – avea să încheie partida cu 15 goluri marcate). Cel mai probabil va fi o înfrângere mai drastică decât cea suferită în 7 decembrie 2022, când Minaur a pierdut la Baia Mare la 14 goluri diferență (cu Rapid București). Min. 55: 23-37. Vâlcencele își depășesc și media de goluri marcate pe meci (32) și cele mai multe goluri marcate în vreun meci în această ediție de campionat (37 până azi, 40 de acum încolo), scor final: 24-40.

O înfrângere rușinoasă, o clasare rușinoasă: locul 9 la sfârșitul turului, cu 15 puncte adunate din 5 victorii și 8 înfrângeri (nicio grijă în privința retrogradării, sunt 5 echipe mai slabe decât cât de slabă e Minaur).

* Foto generică (antrenorul Raul Fotonea): @Minaur Baia Mare