I-AU SNOPIT – Minaur Baia Mare, eliminată din Cupa României de CSM Bacău, după o înfrângere categorică

1
221

CUPA ROMÂNIEI. Joi, 27 mai, în Sala Rapid din București, Minaur Baia Mare a fost eliminată în sferturile Cupei României la handbal masculin, în urma unei înfrângeri categorice, la 8 goluri diferență, 24-32 (9-16), de CSM Bacău, echipă clasată în această ediție de campionat pe locul 11, la 5 poziții în spatele echipei băimărene.

Astfel, Minaur Baia Mare ratează calificarea în semi-finale (Final Four) după un sezon dezamăgitor – sigur, există și scuze, motivații, argumente, dar acestea nu rămân în istorie, nici măcar înscrise pe Zidul Plângerii: locul 6 în campionat și eliminări în sferturile de finală în competițiile eliminatorii la care a participat (EHF și Cupa României).

Semnalul a fost dat încă în faza a doua a Cupei, când băcăuanii i-au zvântat pe divizionarii inferiori CSM Alexandria (cu 42-24), iar băimărenii au câștigat la un sigur gol (24-23) cu retrogradata CSM Făgăraș. Totuși, meciul a început cu speranțe – n-ar fi fost prima oară când această echipă ar fi renăscut din propria-i cenușă. Și până în minutul 13 situația nu era decisă: 5-5. După alte 10 minute băcăuanii au luat viteză pe tabela de marcaj (8-12, min. 23), terminând repriza cu un greu de imaginat (și rușinos) handicap: 9-16. Asta pentru că în ultimele 5 minute băimărenii n-au marcat niciun gol (mai exact, au avut un singur șut pe poartă – Buzle, în min. 29).

Repriza a doua a fost mai echilibrată, în min. 43 Cip reducând diferența la doar 2 goluri (18-20), dar asta a fost tot: băcăuanii, care și-au făcut norma de 16 goluri pe repriză, i-au bătut pe băimăreni doar cu un gol în ultima repriză (15-16), dar meciul s-a încheiat cu 24-32 (9-16). Inutil să spunem că echipa de la locul 11 a Ligii naționale a învins categoric și meritat echipa de pe locul 6. Atât s-a putut.

În Final Four s-au calificat: Dinamo (campioana națională), AHC Dobrogea Sud (locul 3), Steaua (locul 8) și CSM Bacău (locul 11). În semifinale, Dinamo joacă cu Bacău, iar Dobrogea Sud cu Steaua. Cel mai probabil finala va fi Dinamo – Dobrogea Sud (chiar dacă Steaua s-a calificat surprinzător, după victoria în fața vicecampioanei Potaissa Turda), echipa campioană urmând să păstreze și acest trofeu.

* Foto: @ Alex Nicodim via Minaur Baia Mare