HANDBAL – Minaur Baia Mare, înfrântă de CSM București în Liga Națională cu două goluri înscrise pe final de meci

1
344

LIGA NAȚIONALĂ. În derby-ul etapei a 21-a a Ligii Naționale la handbal masculin, în Sala Sporturilor Horia Damian din Cluj-Napoca, CSM Bucureşti a întrecut-o pe CS Minaur Baia Mare cu 26-24 (15-13), cu două goluri marcate de Srdjan Predragovic în ultimele două minute ale meciului.

În general, meciul, arbitrat de brigada clujeană Gabriel Badiu & Ionuț Barbu, a stat sub semnul unei alergături a băimărenilor după adversară, într-o încercare prelungită până la final pentru egalarea situației, CSM punând două goluri diferență pe tabela de marcaj încă de la începutul partidei (3-1, în min. 3.25).

De-a lungul partidei, băimărenii au egalat de mai multe ori, ba chiar au preluat conducerea, în min. 26, 13-12, dar bucureștenii au înscris 3 goluri consecutive pe finalul primei reprize, plecând la vestiare cu diferența deja clasică (15-13). Repriza a doua s-a desfășurat după același scenariu, în min. 49.26 băimărenii egalând din nou (20-20), înscriind 4 goluri consecutive în mai puțin de 7 minute (marcate de Andrei Buzle, Milan Kotrc – două și Cip Tomas).

Bucureștenii preiau din nou cârma partidei, merg la 23-21 restabilind diferența clasică de două goluri, dar Minaur revine (n-a mai numărat nimeni a câta oară) și egalează la 24 în min. 57.22. Finalul le aprține bucureștenilor, Srdan Pedragovici înscriind de două ori (în min. 58.20 și în ultima secundă a meciului) și ducându-și echipa spre victorie și spre locul 4 în Liga Națională.

Pentru echipa antrenată de Alexandru Sabou au marcat: Cip (7 goluri), Buzle (6 goluri), Kotrc (4 goluri), Ramba (3 goluri), Dobra (2 goluri), Căbuț și Cristescu (câte 1 gol). De remarcat prestația portarului Răzvan Pop (cu 9 parade salavatoare și două lovituri de la 7 metri parate). De la CSM București s-au remarcat Teixeira (6 goluri), Campos Nantes, Rotaru, Predragovic (câte 5 goluri), Tărîță (4 goluri) și portarul Krupa (8 intervenții salvatoare și o lovitură de la 7 metri apărată) – a mai înscris și Onyejekwe (1 gol).

În urma meciului, Minaur se clasează pe locul 5, cu 38 de puncte (primele 3 echipe au între 48 și 58 de puncte). Următorul meci, joi, 8 aprilie 2021, la Cluj-Napoca, cu AHC Dobrogea Sud (echipă clasată pe locul 3, cu 16 victorii și 3 înfrângeri).

* Foto: @ Alex Nicodim via CS Minaur Baia Mare