HANDBAL FEMININ – Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele European League: au învins și în retur Dunărea Brăila

0
412

EUROPEAN LEAGUE. Echipa de handbal feminin Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele European League, sâmbătă, 3 aprilie 2021, după ce a învins şi în manşa retur din sferturile de finală, la Baia Mare, echipa Dunărea Brăila cu scor 27-25 (13-14). Calificarea era previzibilă după meciul tur, când Minaur a câștigat la Brăila cu 31-24.

Brăileancele (locul 7 în Liga națională) au condus ostilitățile în prima repriză a meciului arbitrat de Dorian Sîrbu şi Victor Serdiuc (Republica Moldova), păstrând în cea mai mare parte a jocului un avans de două goluri (chiar 3 înainte de pauză, 11-14), însă băimărencele au revenit pe finalul reprizei, încheiate cu 13-14. După pauză, Minaur și-a regăsit cadența şi s-a desprins la 3 goluri, un avans confortabil care a adus pe final o victorie cu scorul 27-25.

Pentru echipa antrenată de Costică Buceschi au marcat Jovana Kovacevic (7 goluri), Cristina Laslo și Jelena Lavko (câte 4 goluri), Sonia Seraficeanu (3 goluri), Larissa Fais Munhoz Araujo și Linn Blohm (câte 2 goluri), Andreea Cristina Popa, Ana Maria Tănăsie, Asuka Fujita, Iaroslava Burlacenko și Anca Polocoşer (câte 1 gol).

Pentru Dunărea au marcat: Maria Kanaval (6 goluri), Aneta Udriştioiu (5 goluri), Mădălina Zamfirescu și Marina Dmitrovic (4 goluri), Alina Czeczi (3 goluri), Tamires Morena Lima de Araujo (2 goluri) și Nicoleta Safta (1 gol).

Minaur s-a calificat în semifinalele competiției europene cu o dublă victorie şi scorul general 58-49. Turneul final al competiţiei este programat pe 8 şi 9 mai.

* Foto: @ Dunărea Brăila