HANDBAL FEMININ – Minaur Baia Mare, calificare fără emoții în sferturile de finală ale Cupei României

0
293

CUPA ROMÂNIEI. CS Minaur Baia Mare s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, după ce a depășit astăzi, 18 februarie, pe teren propriu, AHCM Slobozia cu 29-20 (12-9). În meciul arbitrat de M. Agliceriu și M. Turdean, cele mai bune marcatoare ale învingătoarelor au fost Seraficeanu (6 goluri) și Burlachenko (5 goluri), iar de la învinse, Toma (6 goluri).

Pentru Minaur (antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu) au înscris: Seraficeanu (6 goluri), Burlachenko (5 goluri), Tămaș, Szolosi și Shteriova (câte 4 goluri fiecare), Popa (2 goluri), Borș, Conache, Polocoșer și Rysankova (câte un gol fiecare). Golurile oaspetelor (antrenate de băimăreanul Gheorghe Covaciu) au fost marcate de: Toma (6 goluri), Ilie și Văcariu (câte 4 goluri fiecare), Georgescu (2 goluri), Ciolan, Mouna, Naumenko și Obedeanu (câte un gol fiecare).

Partidele din optimile de finală ale competiției s-au disputat într-o singură manşă. Faza sferturilor (în care cele opt echipe calificate sunt: CSM București, CSM Slatina, CSU Cluj Napoca, HC Dunărea Brăila, SCM Gloria Buzău, SCM Râmnicu Vâlcea, Rapid București și CS Minaur Baia Mare) este programată în 11 martie, urmată de Turneul Final Four, în 25-26 aprilie. Deținătoarea Cupei României este CSM Bucureşti (30-29 în finală cu SCM Râmnicu Vâlcea).