HANDBAL – Ce au luat pe mere, au dat pe pere: după victoria cu constănțenii, Minaur pierde clar cu CSM Focșani, o echipă de mijlocul clasamentului

1
375

LIGA NAȚIONALĂ. După meciul foarte bun din urmă cu 3 zile, când handbaliștii băimăreni au învins cu 31-25 HC Dobrogea Sud, duminică, 11 aprilie 2021, în Sala Sporturilor “Horia Damian” din Cluj-Napoca, în meci contând pentru etapa 24-a a Ligii Naționale la handbal masculin, Minaur Baia Mare a pierdut clar meciul cu CSM Focșani 2007: 21-27 (9-13). Înaintea etapei, CSM Focșani era poziționată la mijlocul clasamentului, pe locul 7 cu 33 de puncte (11 victorii și 11 înfrângeri).

Până în minutul 8 s-a mers umăr la umăr, era 5-4 pentru Focșani, apoi au urmat 4 goluri consecutive ale focșănenilor și o cursă a băimărenilor fără rezultatul scontat, așa că la pauză s-a intrat cu 13-9 pentru CSM, în ultimele aproape 4 minute nicio echipă nereușind să înscrie.

După pauză, băimărenii se apropie la două goluri (16-14, 17-15), însă focșănenii se distanțează din nou, în min. 47 având 6 goluri diferență (22-16). Sigur, pentru că oricând se poate și mai rău, cu 8 minute înainte de final Goran Krstevski marchează pentru un neverosimil 25-17, cele 8 goluri în plus fiind un avantaj care n-a mai putut fi surmontat de Minaur, în pofida presiunii din ultimele 4 minute și a celor 4 goluri marcate de Bera, Dobra (2) și Haiduc. Final: 27-21 (15-11) pentru CSM Focșani 2007.

Pentru băimăreni au marcat: Dobra și Bera (câte 4 goluri), Buzle, Ramba și Kotrc (câte 3 goluri – ultimul, toate din 7 m), Haiduc și Căbuț (câte 2 goluri). De la învingători s-au remarcat Marijanac (7 goluri), Mănescu (5 goluri) și portarul Marocico (16 parade salvatoare și 3 lovituri de la 7 metri apărate!) – au mai marcat Krstevski, Rață, Mocanu și Hrimiuc (câte 3 goluri), Țuțu, Marjanovic și Miroiu (câte 1 gol).

Doar un remember al ultimelor 3 meciuri jucate de CS Minaur Baia Mare, care scutește de orice comentariu suplimentar: înfrângere cu 24-26 cu CSM București, victorie cu 31-25 cu Dobrogea Sud, înfrângere cu 27-21 cu CSM Focșani. În 18 aprilie, Minaur întâlnește Poli. Timișoara. Până atunci urmează o săptămână a revenirii (poate).

* Foto: @ Alex Nicodim via CS Minaur Baia Mare