LIGA A II-A. Noul sezon al Ligii a 2-a începe în 29 august, într-un nou format care angrenează 21 de echipe, singura reprezentantă a județului Maramureș fiind ACS Fotbal Comuna Recea. Cele 21 de echipe participante, conform FRF, sunt: CS Mioveni, Turris Turnu Măgurele, Petrolul Ploiești, Rapid, Metaloglobus, Gloria Buzău, Farul Constanța, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, ASU Poli Timișoara, Dunărea Călărași, Ripensia Timișoara, U. Cluj, CSM Reșița, Concordia Chiajna, Miercurea Ciuc, Pandurii Târgu Jiu, Aerostar Bacău, Unirea Slobozia, CSM Slatina, FC U Craiova, Fotbal Comuna Recea și Pandurii Târgu Jiu.
Acest sezon al Ligii 2 se va disputa într-un nou format care presupune sezonul regular (în care fiecare echipă joacă o singură dată cu celelalalte și stă o etapă, sunt 21 de etape), urmat de play-off (la care participă primele 6 echipe, fiecare echipă joacă tur-retur cu celelalte 5, primele două promovând direct în Liga Națională, iar locurile 3 și 4 vor juca baraj cu locurile 13 și 14 din Liga Națională) și două grupe de play-out (o grupă de 7 și de 8 echipe – în care fiecare echipă joacă un singur meci cu celelalte din grupă, din grupa de 7 vor retrograda ultimele două, iar din grupa de 8 vor retrograda ultimele 3, cu mențiunea că echipele de pe locurile 5 din cele două grupe de play-off vor juca baraj pentru menținere în Liga a 2-a/retrogradare în Liga a 3-a).
În primul meci, de debut în Liga a II-a, echipa maramureșeană Fotbal Comuna Recea joacă pe teren propriu cu fosta colegă din Liga a III-a Seria 5 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. Iată programul complet al meciurilor programate în cele 21 de etape ale sezonului regular:
Etapa 1:
Comuna Recea – Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Rapid
CSM Slatina – Dunărea Călărași
FC U Craiova – Ripensia Timișoara
Petrolul – Farul
Aerostar Bacău – U Cluj
ASU Poli – CS Mioveni
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Turris Turnu Măgurele
Metaloglobus – Pandurii Târgu Jiu
CSM Reșița stă
Etapa 2:
Dunărea Călărași – Comuna Recea
Rapid – Pandurii Târgu Jiu
Turris Turnu Măgurele – Metaloglobus
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
CS Mioveni – Gloria Buzău
U Cluj – ASU Poli Timișoara
Farul – Aerostar Bacău
CSM Reșița – Petrolul Ploiești
Miercurea Ciuc – FC U Craiova
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Ripensia Timișoara stă
Etapa 3:
Comuna Recea – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – Rapid
FC U Craiova – Dunărea Călărași
Petrolul – Ripensia Timișoara
Aerostar Bacău – CSM Reșița
ASU Poli Timișoara – Farul Constanța
Gloria Buzău – U Cluj
Unirea Slobozia – CS Mioveni
Metaloglobus – Concordia Chiajna
Pandurii Târgu Jiu – Turris Turnu Măgurele
Miercurea Ciuc stă
Etapa 4:
CSM Slatina – Comuna Recea
Rapid – Turris Turnu Măgurele
Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu
CS Mioveni – Metaloglobus
U Cluj – Unirea Slobozia
Farul – Gloria Buzău
CSM Reșița – ASU Poli Timișoara
Ripensia Timișoara – Aerostar Bacău
Miercurea Ciuc – Petrolul Ploiești
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC U Craiova
Dunărea Călărași stă
Etapa 5:
Comuna Recea – Rapid
FC U Craiova – CSM Slatina
Petrolul Ploiești – Dunărea Călărași
Aerostar Bacău – Miercurea Ciuc
ASU Poli Timișoara – Ripensia Timișoara
Gloria Buzău – CSM Reșița
Unirea Slobozia – Farul
Metaloglobus – U Cluj
Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni
Turris Turnu Măgurele – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă
Etapa 6:
Comuna Recea – FC U Craiova
Rapid – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Turris Turnu Măgurele
U Cluj – Pandurii Târgu Jiu
Farul – Metaloglobus
CSM Reșița – Unirea Slobozia
Ripensia Timișoara – Gloria Buzău
Miercurea Ciuc – ASU Poli Timișoara
Dunărea Călărași – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploiești
CSM Slatina stă
Etapa 7:
FC U Craiova – Rapid
Petrolul Ploiești – CSM Slatina
Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
ASU Poli Timișoara – Dunărea Călărași
Gloria Buzău – Miercurea Ciuc
Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara
Metaloglobus – CSM Reșița
Pandurii Târgu Jiu – Farul
Turris Turnu Măgurele – U Cluj
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Comuna Recea stă
Etapa 8:
Comuna Recea – Petrolul Ploiești
Rapid – CS Mioveni
U Cluj – Concordia Chiajna
Farul – Turris Turnu Măgurele
CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – Metaloglobus
Miercurea Ciuc – Unirea Slobozia
Dunărea Călărași – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – ASU Poli Timișoara
CSM Slatina – Aerostar Bacău
FC U Craiova stă
Etapa 9:
Aerostar Bacău – Comuna Recea
Petrolul – FC U Craiova
ASU Poli Timișoara – CSM Slatina
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – Dunărea Călărași
Metaloglobus – Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Turris Turnu Măgurele – CSM Reșița
Concordia Chiajna – Farul
CS Mioveni – U Cluj
Rapid stă
Etapa 10:
Comuna Recea – ASU Poli Timișoara
Rapid – U Cluj
Farul – CS Mioveni
CSM Reșița – Concordia Chiajna
Ripensia Timișoara – Turris Turnu Măgurele
Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Dunărea Călărași – Metaloglobus
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
CSM Slatina – Gloria Buzău
FC U Craiova – Aerostar Bacău
Petrolul stă
Etapa 11:
Gloria Buzău – Comuna Recea
Petrolul – Rapid
ASU Poli Timișoara – FC U Craiova
Unirea Slobozia – CSM Slatina
Metaloglobus – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Pandurii Târgu Jiu – Dunărea Călărași
Turris Turnu Măgurele – Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara
CS Mioveni – CSM Reșița
U Cluj – Farul
Aerostar Bacău stă
Etapa 12:
Comuna Recea – Unirea Slobozia
Rapid – Farul
CSM Reșița – U Cluj
Ripensia Timișoara – CS Mioveni
Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – Metaloglobus
FC U Craiova – Gloria Buzău
Petrolul – Aerostar Bacău
ASU Poli Timișoara stă
Etapa 13:
Metaloglobus – Comuna Recea
Aerostar Bacău – Rapid
ASU Poli Timișoara – Petrolul
Unirea Slobozia – FC U Craiova
Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Turris Turnu Măgurele – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – Dunărea Călărași
CS Mioveni – Miercurea Ciuc
U Cluj – Ripensia Timișoara
Farul – CSM Reșița
Gloria Buzău stă
Etapa 14:
Turris Turnu Măgurele – Comuna Recea
ASU Poli Timișoara – Rapid
Gloria Buzău – Aerostar Bacău
Unirea Slobozia – Petrolul
Pandurii Târgu Jiu – FC U Craiova
Concordia Chiajna – CSM Slatina
CS Mioveni – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
U Cluj – Dunărea Călărași
Farul – Miercurea Ciuc
CSM Reșița – Ripensia Timișoara
Metaloglobus stă
Etapa 16:
Comuna Recea – Concordia Chiajna
Rapid – Ripensia Timișoara
Miercurea Ciuc – CSM Reșița
Dunărea Călărași – Farul
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – U Cluj
CSM Slatina – CS Mioveni
FC U Craiova – Turris Turnu Măgurele
Petrolul – Metaloglobus
Aerostar Bacău – Unirea Slobozia
ASU Poli Timișoara – Gloria Buzău
Pandurii Târgu Jiu stă
Etapa 17:
CS Mioveni – Comuna Recea
Gloria Buzău – Rapid
Unirea Slobozia – ASU Poli Timișoara
Metaloglobus – Aerostar Bacău
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploiești
Concordia Chiajna – FC U Craiova
U Cluj – CSM Slatina
Farul – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Reșița – Dunărea Călărași
Ripensia Timișoara – Miercurea Ciuc
Turris Turnu Măgurele stă
Etapa 18:
Comuna Recea – U Cluj
Rapid – Miercurea Ciuc
Dunărea Călărași – Ripensia Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Reșița
CSM Slatina – Farul Constanța
FC U Craiova – CS Mioveni
Petrolul – Turris Turnu Măgurele
Aerostar Bacău – Pandurii Târgu Jiu
ASU Poli Timișoara – Metaloglobus
Gloria Buzău – Unirea Slobozia
Concordia Chiajna stă
Etapa 19:
Farul – Comuna Recea
Unirea Slobozia – Rapid
Metaloglobus – Gloria Buzău
Pandurii Târgu Jiu – ASU Poli Timișoara
Turris Turnu Măgurele – Aerostar Bacău
Concordia Chiajna – Petrolul
U Cluj – FC U Craiova
CSM Reșița – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Miercurea Ciuc – Dunărea Călărași
CS Mioveni stă
Etapa 20:
Comuna Recea – CSM Reșița
Rapid – Dunărea Călărași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Miercurea Ciuc
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
FC U Craiova – Farul
Petrolul – CS Mioveni
Aerostar Bacău – Concordia Chiajna
ASU Poli Timișoara – Turris Turnu Măgurele
Gloria Buzău – Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – Metaloglobus
U Cluj stă
Etapa 21:
Ripensia Timișoara – Comuna Recea
Metaloglobus – Rapid
Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Turris Turnu Măgurele – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – ASU Poli Timișoara
CS Mioveni – Aerostar Bacău
U Cluj – Petrolul Ploiești
CSM Reșița – FC U Craiova
Miercurea Ciuc – CSM Slatina
Dunărea Călărași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Farul stă.
Andrei TUDORAN
ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului 2mnews.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.