DE PALMARES – Minaur Baia Mare a învins Herning-Ikast (Danemarca) și s-a clasat pe locul 3 în EHF European League

0
388

EHF EUROPEAN LEAGUE. Duminică, 9 mai 2021, Minaur Baia Mare a câștigat medalia de bronz (locul 3) în EHF European League (fosta Cupa EHF), la Turneul Final4 pe care îl găzduieşte, după ce a învins în finala mică echipa Herning-Ikast Håndbold (Danemarca) cu 33-31 (16-19). În semifinale, sâmbătă, Minaur a pierdut cu Nantes AH (34-36), iar Ikast a pierdut cu Siofok (34-36, după prelungiri).

Danezele au dominat prima repriză a meciului arbitrat de polonezele Malgorzata Lidacka şi Urszula Lesiak, în care au condus şi la 5 goluri (19-14), și au rămas la conducerea partidei până în min. 52, când băimărencele au înscris de trei ori consecutiv și au preluat conducerea (28-27), declanșând un final tensionat în care au reușit să se impună cu 33-31.

Pentru echipa antrenată de Costică Buceschi au înscris: Jovana Kovacevic (11 goluri), Ana Maria Tănasie (6 goluri), Linn Blohm și  Angela Cioca (câte 4 goluri), Andreea Cristina Popa și Larissa Fais Munhoz Araujo (câte 2 goluri), Cristina Laslo, Asuka Fujita, Iaroslava Burlacenko și portarul Filippa Idehn (câte 1 gol) – Idehn a avut 12 intervenții salvatoare.

De la daneze să-au remarcat Vilde Ingeborg Johansen (6 goluri), Ingvild Kristiansen Bakkerud și Helene Gigstad Fauske (câte 5 goluri), Naja Nissen Kristensen și Cecilie Hoejgaard Brandt (câte 4 goluri).

Finala competiţiei va avea loc de la ora 19.00, între Nantes Atlantique Handball (Franța) – Siofok KC (Ungaria).