AU CÂȘTIGAT – Victorie dramatică a Științei Explorări Baia Mare, acasă, cu Steaua București, după un meci-maraton de aproape 2 ore și jumătate

0
305

VOLEI MASCULIN – LIGA NAȚIONALĂ. Sâmbătă, 22 ianuarie 2022, în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare, în meci contând pentru etapa a 13-a a Ligii naționale de volei masculin, CS Știința Explorări a câștigat, cu 3-2 (25-22, 27-25, 22-25, 23-25, 18-16), meciul cu CSA Steaua București. Partida, o confruntare între locul 7 (Explorări Baia Mare, echipă eliminată în această săptămână din Cupa României) și locul 3 (Steaua București, echipă eliminată în această săptămână din optimile Challenge Cup), a fost arbitrată de Paul Szabo-Alexi (Oradea), secondat de Tudor Pop (Cluj-Napoca).

Știința Explorari Baia Mare și-a dorit revanșa după meciul din tur, în care Steaua s-a impus în minim de seturi (3-0) și au reușit-o la capătul unui meci-maraton, sfârșit după 5 seturi, cu prelungiri și în setul decisiv (în care au revenit extraordinar de la 14-15) și aproape 2 ore și jumătate de joc efectiv, la capătul unui joc spectaculos, nerecomandat cardiacilor.

După ce și-au adjudecat primele două seturi (în primul, Steaua a condus cu 21-18, iar al doilea a fost câștigat de băimăreni în prelungiri, cu 27-25), Explorări s-a văzut egalată, deși păreau că pot încheia meciul în minim de seturi (în setul 3 au avut 21-18, dar Steaua s-a impus cu 22-25, iar în setul 4, Explorări a condus cu 16-12 și 20-19, fiind întrecută pe final, cu 23-25), Explorări s-a impus în decisiv, revenind de la 3-5 și conducând ostilitățile până spre final (13-11).

Setul decisiv a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei, după ce băimărenii au ratat trei mingi de meci și au și salvat una avută de steliști, câștigând cu 18-16. Mare victorie pentru Știința Explorări Baia Mare, care în urma victoriei se situează tot pe locul 7 (din cele 12 echipe din Liga națională), cu 17 puncte.

De la băimăreni au punctat Tarța (22 puncte), Cheagă (17 puncte), Aldea (15 puncte), Moreira Maycon (13 puncte), S. Dragomir (12 puncte), Taboada (7 puncte). De la Steaua s-au remarcat Matei (26 puncte), Peța (18 puncte), Vologa (17 puncte), Ghionea (10 puncte), Iftime (7 puncte) – au mai punctat Radunovic (5 puncte), Kostic (2 puncte) și Miron (1 punct).

În etapa a 14-a, băimărenii vor juca la Zalău, în 26 ianuarie 2022, cu vicecampioana națională SCM Zalău (acum pe locul 5, echipă care a eliminat-o pe Explorări din Cupa României, după 3-0, 2-3), într-un meci arbitrat de Tudor Pop (Cluj-Napoca), secondat de Bogdan Bărdăşan (Târgu Mureș).