ATÂT S-A PUTUT – Minaur Baia Mare învinsă categoric, cu 16 (!) goluri diferență, de campioana en-titre, Dinamo București, în prima etapă a campionatului

0
399

HANDBAL MASCULIN. În prima etapă a campionatului național de handbal masculin ediția 2021-2022, echipa clubului municipalității, Minaur Baia Mare, a pierdut categoric, cu 33-17 (15-6) meciul cu campioana en-titre, Dinamo București.

Un meci fără istoric, în care până în minutul 10 a părut a avea o singură echipă pe teren care și poate (min. 10, 5-0). Băimărenii au înscris primul gol în minutul 11, prin Buguleț (nu o să le povestim pe toate, deși n-ar fi multe) și au încercat, dar diferența de valoare a celor două echipe a fost exact cea arătată de scor: imensă. Sigur, am putea să dăm Cezarului ce e al Cezarului, adică Saied (portarul Iranian, un zid și astăzi în fața porții, chiar și în multe situații de 1 la 1), să căutăm motivații, dar realitatea asta este: atât s-a putut: 17 goluri în 60 de minute. S-ar fi putut mai mult (nu cu mult mai mult), dacă Minaur insista pe șuturile decisive de pe extreme, singurele poziții în care Saied a părut mai vulnerabil.

Dacă până acum Minaur pierdea meciurile cu Dinamo la 4-6 goluri, acum diferența a fost mai mare. Mult mai mare. Pentru Minaur au înscris Cip și Tega (câte 3 goluri), Căbuț, Kotrc, Vujic, Buzle și Buguleț (câte 2 goluri) și Pop (1 gol). De la Dinamo, în afara lui Saied s-au remarcat marcatorii Negru și Pasqual Garcia (câte 6 goluri), Humet și Bizău (câte 5 goluri).

Legendarul handbalist spaniol şi a Barcelonei, David Barrufet (51 de ani – multiplu medaliat olimpic, mondial şi european, de 7 ori câştigător al Cupei Campionilor Europeni și managerul echipei de handbal FC Barcelona) a asistat și el la primul meci oficial în România al prietenului său, antrenorul Xavi Pascual (colaborator timp de 11 ani la toate succesele catalanilor).