RUGBY – Zimbrii cotropesc Moldova: Știința Baia Mare învinge clar Poli Iași în prima etapă a returului Superligii Naționale de rugby

0
212

SEC, CU BONUS OFENSIV. Începută vineri, odată cu victoria surprinzătoare a lanternei roșii CSM București în fața celor de la Dinamo și continuată sâmbătă cu meciul dintre studenții clujeni și steliști, prima etapă returului Superligii Naționale de rugby s-a încheiat astăzi, duminică 25 martie, în urmă cu puține momente, odată cu partida dintre Poli Iași și CSM Știința Baia Mare.

După aproape 200 de zile de pauză, s-a reluat – în fine – și campionatul național de rugby. Cu mare poftă de joc, zimbrii băimăreni au zburdat realmente în meciul disputat pe stadionul Tepro-Tineretului din Iași, împotriva celor de la CS Politehnica din localitate (echipă aflată, la startul returului, pe locul 5 în clasament).

Primele puncte ale formației noastre au fost înscrise încă din minutul 4, când transformeurul echipei noastre, Taniela Rawaqa, a convertit o lovitură de pedeapsă. 3-0 și, la numai două minute după aceea, în minutul 6, Sikuea Taliauli a marcat primul eseu pentru Știința, transformat, deși poziția era una dificilă, de același Taniela Rawaqa – 10-0 pentru băimăreni.

Poli Iași – CSM Știința, fază de joc

Setați să tranșeze întâlnirea și – miza mult mai importantă – punctul bonus ofensiv încă din prima repriză, băieții noștri continuă să preseze și, în minutul 12, după o grămadă ordonată la 5 metri de terenul de țintă ieșean, împinsă foarte bine până în terenul de țintă – Știința primește un eseu de penalitate (ieșenii jucaseră mingea din grămadă), eseul este transformat simplu, de Taniela și scorul devenea 17-0. În minutul 18, înscrie și Florian Roșu, transformă Taniela și, la 24-0, partida era deja jucată, după numai 20 de minute de joc.

Ieșenii au mai ieșit puțin la joc după aceste minute de presiune băimăreană și, spre lauda lor, au încercat să joace toate loviturile de pedeapsă din preajma buturilor noastre în margine, încercând măcar un eseu pe final de repriză. Nu au reușit însă să străpungă apărarea zimbrilor și prima parte a meciului s-a încheiat cu scorul de 24-0 pentru băimăreni.

Băimărenii aveau să-și atingă adevăratul obiectiv (punctul bonus ofensiv) după chiar prima fază a celei de-a doua reprize: Pristăviță reușește cel de-al patrulea eseu, iar Taniela transformă cu siguranță încercarea – 31-0 în minutul 41.

După această reușită, ieșenii au o tresărire de orgoliu și reușesc în sfârșit mult doritul eseu, prin Neagu (transformat de Plai) – 31-7.

Până la final, băimărenii au mai înscris două eseuri (prin Răzvan Ailenei – min. 50 și Taniela Rawaqa – min. 65, ambele transformate de același Taniela), precum și o ultimă lovitură de pedeapsă, transformată de eroul partidei, Taniela Rawaqa, în minutul 71.

Scor final, Poli Iași – Știința Baia Mare 7-48 (0-24).

C.S.M.Știința Baia Mare: 15. Taniela Maravunawasawasa, 14. Sikuea Taliauli, 13. Alexandru Bucur, 12. John Leiataua, 11. Michael Doneghan, 10. George Oprea, 9. Bidzina Shamkaradze-cpt, 1. Constantin Pristăviță, 2. Iuri Natriahvili, 3. Waisea Nilago, 4. Florian Roșu, 5. Marius Dănilă, 6. Mihai Dico, 7. Sean Morrell, 8. Răzvan Ailenei

Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru, 17. Silviu Suciu, 18. Paul Rusu, 19. Andrei Iurea, 20 Alexandru Pălii, 21. Ionuț Botezatu, 22. Sione Fakaosilea, 27. Johannes Van Heerden

Antrenor: Vasile Lucaci