DANS SPORTIV – Concursul Național „Baia Mare Dance Festival”, 11 medalii pentru Prodance 2000

0
36
Bogdan Suciu și Carina Breban

EVENIMENT. Concursul Național de Dans Sportiv “Cupa Baia Mare Dance Festival”, organizat de școlile de dans Prodance 2000 Baia Mare și Spria Top Dance Baia Sprie, duminică, 6 mai, a adunat pe ringul de dans peste 200 de perechi și fete solo în 39 de categorii de concurs, 30 de oficiali din toată țara și aproximativ 1.000 de spectatori.

 

Ceremonia de deschidere a evenimentului a găzduit show-uri deosebite, oferite de grupele de copii începători cu vârste între 4-6 ani și 7-11 ani de la Prodance 2000, de invitații speciali ai evenimentului – triplii campioni mondiali și de 15 ori campioni naționali ai României – Paul Moldovan și Cristina Tătar și de perechea de sportivi adulți Bogdan Suciu și Carina Breban de la Prodance Baia Mare.

 

Sportivii de la școala de dans Prodance 2000 au obținut 27 de calificări în finale, din care 11 medalii (3 medalii de aur, 5 medalii de argint și 3 medalii de bronz). Medalii de aur au obținut perechile: Bogdan Suciu și Carina Breban (Open Standard 16-35 ani), Gabriel Hegheduș și Marisa Nedelea (D 12-13 ani), David Soponar și Izabela Bartha (Debutanți Vals Lent 4-7 ani).

 

Medalii de argint au obținut sportivii: Sebastian Silaghi și Dalia Bărbos (Basic Standard 12-15 ani), Adrian Pop și Anca Dunca (D 14-15 ani), David Mocan și Alisia Maghiari (E 6-11 ani), David Soponar și Izabela Bartha (Debutanți Cha – Cha 4-7 ani), Sergiu Chioreanu și Melissa Miclăuș (Debutanți Cha – Cha 8-9 ani).

 

Medalii de bronz le-au revenit lui: Sebastian Silaghi și Dalia Bărbos (Open Standard 12-15 ani), Zoltan Bagossi și Dorina Fărcaș (Basic Latino 16-35 ani), Sebastian Silaghi și Dalia Bărbos (Basic Latino 12-15 ani).

 

În finalele categoriilor la care au dansat s-au calificat perechile: Darius Frîncău și Teodora Trufan (locul 4 la Basic Standard 12-15 ani și locul 5 la Basic Latino 12-15 ani), Christian Barkoczi și Ștefana Prună (locul 6 la Basic Standard 12-15 ani și locul 6 la Basic Latino 12-15 ani), Alexandru Rîpă și Riana Andreca (locul 7 la Basic Standard 12-15 ani), Robert Vlășan și Sabina Strîmb (locul 7 la Hobby 10-11 ani), Luca Mădăras Aluaș și Isabel Katona Surdu (locul 6 la Precompetitional 3 Dansuri 8-9 ani), Bogdan Gănescu și Ștefania Ardelean (locul 4 la Precompetitional 2 Dansuri 8-9 ani și locul 5 la Precompetitional 3 Dansuri 8-9 ani), Tudor Belous și Emma Pop (locul 4 la Debutanți Vals Lent 10-11 ani), Daniil Dragota și Raluca Criste Mastan (locul 4 la Debutanți Cha-Cha 10-11 ani), Andrei Târnăveanu și Alesia Costescu (locul 5 la Debutanți Vals Lent 8-9 ani), Sergiu Chioreanu și Melissa Miclăuș (locul 4 la Debutanți Vals Lent 8-9 ani), David Silaghi și Elena Balaj (locul 5 la Debutanți Cha – Cha 8-9 ani și locul 7 la Debutanți Vals Lent 8-9 ani), Răzvan Iuhas și Mădălina Mocanu (locul 4 la Debutanți Cha – Cha 8-9 ani).

 

Evenimentele desfășurate pe parcursul celor două zile au angrenat peste 2000 de persoane din comunitatea de dansatori din regiunea nord-vest, creând, astfel, o adevărată sărbătoare a dansului în Baia Mare.

 

2mnews



ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului 2mnews.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.

LĂSAȚI UN MESAJ